Egy pánikbeteg naplója

Énlelő Karantén

Énlelő Karantén

Mit tegyek, ha pánikrohamom van?

Tippek, praktikák a pánikroham tüneti kezelésére

2020. május 07. - Énlelő Karantén

david-todd-mccarty-43h0r5q-2am-unsplash.jpg

Mióta tudatosodott bennem 10 éve, hogy az első pánikroham nem az egyetlen volt, azonnal tudtam, hogy akármi is van velem, gyógyszert nem szeretnék szedni.

Az évek során több pszichológushoz is jártam, tömérdek alternatív terápián vettem részt és közben rengeteget tanultam magamról és magukról a technikákról, terápiákról is.

Szeretném összeírni, hogy nekem mik segítettek akkor amikor pánikrohamom volt, vagy mik voltak azok amik enyhítették a tüneteket.
A tüneteket! Tehát a hosszú távú segítő technikákról egy másik bejegyzésben írok majd.

 

Légzéstechnikák  -  Izomszorítások  -  Mantrák  -  Belső technikák  -  Homeopátia -  Agykontroll  -  Figyelem elterelése  -  Kabala  -  Jelenlét megfigyelése, Mindfulness

 

1. Légzéstechnika

Nagyjából 1 éve voltam egy tanfolyamon, ahol kifejezetten légzéstechnikákat tanultunk meg és próbáltunk ki. 

Egy légzés technika maradt meg csak, hiszen ennek tanulása közben hangzott el az, hogy csökkenti a kortizol szinten, könnyen sikerül egy ellazult állapotba kerülni. 

Gyakorlat: Normál belégzés után jön egy nagggyon hosszan elnyújtott kilégzés. Esetleg ezt úgy is lehet gyakorolni, hogy sz betűt mondunk, de annyira lassan kell kijönnie a levegőnek, hogy valóban csak egy nagyon halk sziszegésnek hallatszik. Közben érdemes számolni magunkban. Nagyjából 20-30 -ig jussunk el. Ezután jöhet néhány normál ki- és belégzés, ami után ismételjük meg újra az elnyújtott kilégzést.

Nyilván ha nem esik jól pl. a 20-30ig való elszámolás, akkor kezd 10-el, és növel 2-3-al fokozatosan.

Ha ez sem esik jól, akkor egyszerűen figyeld a légzésedet és próbáld elnyújtani. pl. 3 mp belégzés - 5 mp kilégzés.

Nekem ez a légzéstechnika nagyon hatékonyan segített pánikrohamokkor, illetve akkor is ha éppen nem tudtam elaludni.

 

2. Izomszorítások

Ez alatt értem azt, hogy váltogatva ökölbe szorítani a kezeket, illetve megfeszíteni váltva a lábfejeket.

Ennek az a magyarázata, hogy a pánikroham ideje alatt van az embernek egy olyan érzése, hogy nem tudja uralni a testét. Mintha nem tudná kontrollálni ezt az állapotot. 

Az izomszorításokkal tudom magamban tudatosítani, hogy de igenis van uralmam a testem felett, illetve van egy biológiai magyarázata is (ami éppen nem jut eszembe :D )

Nekem ez a tipp is nagyon beállt, főleg ha kombináltam azzal, hogyha ezt a technikát csináltam:

Keresztezés:

1. kör: szorít a jobb kéz és a bal lábfej
2. kör: szorít a bal kéz és a jobb lábfej

és ezt csináltam felvátva 3x, utána:

Azonos oldalak:

1. kör: szorít a jobb kéz és jobb lábfej
2. kör: szorít a bal kéz és a bal lábfej

ezt pedig 2x.

Hogy miért pont 3x, utána pedig 2x? 
Amiatt találtam ezt ki, hogy minél jobban lekössem az agyamat. Ugyanis ha mindkettőnél háromszoros az ismétlés szám, akkor az könnyen megjegyezhető és akkor jobban tudok figyelni a "pánikos" folyamataimra. Pedig ennek a feladatnak pontosan az a lényege, hogy lekösse az elmét. Éppen ezért volt, hogy valamikor 4 keresztezés volt és 5 azonos oldali, vagy 2 keresztezés és 1 azonos oldali. stb. 

A keresztezés és egy oldali mozgás egyébként segít abban, hogy a jobb és bal agyfélteke hatékonyabban működjön együtt.

Ebben a videóban van szó bővebben erről (10 perc 20 másodperctől): 
(Mellesleg melegen ajánlom ezt a videósorozatot. Nekem rengeteget segített a hatékony tanulásban)

https://www.youtube.com/watch?v=4BNjMz1ZSW8&list=PLogcCog8e2aIS29qdy-piXPp77kJf0ENb&index=3

 

3. Mantrák

Volt egy időszak, amikor Pránanadit tanultam és több mantrát is megismertem. A 100 tagú mantrát is megtanultam és többször kellett ismételnem. 

Az egyik legnehezebb visszaemlékezésem, egy utazás... Erről most nem is mesélnék, a lényeg az, hogy akkor nekem a 100 tagú mantra segített. Csak mondtam és mondta magamban. Nem hagytam, hogy elterelődjenek a gondolataim. Viszonylag bonyolultabb mantráról van szó, így egész jól lekötötte az elmémet. 

 

4. Belső technika

Tanultam egy úgynevezett "Érzelmi kioldás, más néven érzelmi transzformáció" technikát. Az utóbbi időben nem csak pánikroham alatt, hanem szorongásos állapotban is segített.

 

5. Homeopátia: Sedatif PC és Aconitum Napellus

Édesanyám nagyon jártad a homeopátia világában, így többször tapasztaltam meg én is a jótékony hatásait. 
A Sedatif PC-t volt, hogy rendszeresen szedtem, ami segített a szorongások lecsökkentésében, illetve az Aconitum napellus 15 CH mindig van nálam. Ez pedig tüneti kezelésre, akut állapotra nagyon nagyon bevált. Amikor már érzem, hogy rohamom lesz vagy már erősen benne vagyok, akkor szoktam bevenni belőle 5 golyócskát.

Bár a homeopátiás szereknek nincsen mellékhatása, mégsem érdemes összevissza, akárhogyan szedni őket. Vannak bizonyos szabályok, amiket érdemes betartani, hogy még hatékonyabban tudják kifejteni kedvező tulajdonságaikat.

Patikákban vagy homeopátiás orvosokkal érdemes konzultálni, de addig itt egy általános tájékoztató:
https://boiron.hu/uploads/documentitem/0/altalanos-homeopatias-tajekoztato-1568807027.pdf

 

6. Agykontroll

Végeztem Agykontroll tanfolyamot, így több olyan technikát is be tudtam vetni pánikroham esetén, amit ott tanultam. Ilyen például az általános alfa állapotba kerülés gyakorlata (pánikroham közben nem valami egyszerű, azt hozzáteszem), illetve a három ujj technika amit bevetettem.
Nem arattam velük nagy sikert, inkább enyhítésként jöttek jól. Ennek oka véleményen szerint az, hogy keveset gyakoroltam. Sokkal mélyebb agykontrollos technikák vannak, amivel akár a probléma gyökerén is képes lehetnék változtatni. Ehhez viszont kitartás és elhatározás szükséges, ami nekem nem volt meg az agykontroll irányába.

Viszont amik agykontrollal kapcsolatosan mégis sokat segítettek, de ez is inkább hosszú távú kezelés, az az, hogy megtanultam más nézőpontokat is szemügyre venni, illetve, hogy pozitív megerősítésekké formáltam a negatív gondolataimat.

 

7. Figyelem elterelése

Írtam már több dolgot, ami erre irányult, de írtam neki egy külön listát, hiszen bármit ki lehet találni, ami számodra hasznos.

Például lehet, hogy a Te elmédet jobban leköti, ha a villamoson megszámolod, hogy hány szőke hajú és hány barna hajú nő van, aki ül a villamoson. 

vagy

Elkezded megszámolni azokat a tárgyakat, amik vidámságot váltanak ki belőled a környezetedben.

vagy

Hány féle hangot hallasz most?

vagy 

A kedvenc zenéidet hallgatod.

stb.

 

A lényeg, hogy ne legyen egyszerű, vagy olyan legyen ami érzelmet vált ki belőled (pozitív érzelmet!)

 

8. Kabala

Ez alatt olyan tárgyakat értek, amik számodra erőt, biztonságot adnak. Amik feltöltenek. Amik lenyugtatnak. Amiknek valami mágikus varázserejük és segítenek a nehéz helyzetekben.

Nekem inkább ásványaim voltak, amiket ilyen "mágikus erővel" ruháztam fel.

 

9. Jelenlét megfigyelése, mindfulness

Az egyik legnagyobb segítőm volt ennek az időszaknak az elején, a "Most hatalma a gyakorlatban" című könyv, Eckhart Tolle-től. Ott olvastam először arról, hogy figyeljem meg a jelenlétet. Oké.. de hogyan? Nem olyan egyszerű a gondolataimat, a figyelmemet a jelenlétre fókuszálni. Na meg mit is lehet megfigyelni egyáltalán?

A mostani időszakban tudtam mégis hatékonyabban használni. El kellett telnie 10 évnek :D

Az utóbbi időben tudom már érzékelni nagyon hamar, hogy rohamom lesz és máris arra összpontosítok, hogy ilyenkor mi az ami bevált, hogy akár már csírájában tudjam csillapítani az egészet. 
Ha nem is sikerül, de a roham közben már legtöbbször jelen tudok lenni.

Elkezdem figyelni a légzésemet, a testem reakcióit tetőtől talpig. Figyelem a gondolatokat és átalakítom a negatívat pozitívvá és azokat mantrázom. Megengedem, hogy végigmenjen rajtam ez a hullám. Nem ellenkezek, hisz azzal csak gerjesztem a folyamatot eddigi tapasztalataim szerint.

Az egyik bejegyzésemben le is írok egy ilyen folyamatot: link

A másik ilyen segítő praktika, hogy amint érzem, hogy "jönni fog" azt mondom "neki" (a pánikrohamnak), hogy na akkor gyere!

Gyerünk! Legyen! Csináljuk! Már alig vártam, hogy újra érezzem!


Fontos viszont, hogy ez nem egy agresszív, piszkálódó hangnemben történik, szóval nem "harcból", hanem szeretetből és elfogadásból.

Általában ilyenkor vagy enyhébb a folyamat, vagy el is múlik. 

 

Erről eszembe is jutott egy kisfilm. Imádom! Minden egyes alkalommal kiráz a hideg és időnként el is sírom magam.

https://www.youtube.com/watch?v=-Vzu28hqq44

 

 

Jelenleg ennyi tüneti kezelési praktika jutott eszembe, amik jelezném, hogy CSAK tüneti kezelések. Egy másik bejegyzésem fog szólni a hosszú távú kezelési tippek listájáról.

A másik gondolat, ami eszembe jutott, hogy a cél viszont az lenne a tüneti kezelések sorában, hogy ne kelljen függnöd tárgyaktól. Hiszen mi van akkor, ha otthon hagyod a kabaládat vagy a homeopátiás bogyóidat. Emiatt írtam főként olyan dolgokat, amiknél nem szükség tárgyi eszköz.

 

Nagyon remélem, hogy tudtam segíteni a bejegyzésemmel.
Ha szeretnéd a segítségemet kérni, írj hozzászólást, vagy írj a karantenblog@gmail.com címre.

Kérlek, akkor is írj, ha esetleg Neked is van valamilyen bevált módszered tüneti kezelésre.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://enlelokaranten.blog.hu/api/trackback/id/tr9915648026

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása